تاريخ : جمعه سی ام فروردین ۱۳۹۲ | 20:35 | نویسنده : نازیلا مقدم
سیستمهای مختلفی برای چاپ وجود دارند از انواع چاپ دستی گرفته تا چاپهای سیلک و فلکسو و تامپو و.. و چاپهای ماشینی مثل سیستمهای مسطح ( ماشین ملخی ) و چاپ افست و این اواخر چاپ دیجیتال.

آنچه که امروزه بیشتر با آن سرو کار داریم چاپ افست و دیجیتال است. که اکنون موضوع اصلی بحث ما در خصوص چاپ افست می باشد.

نکته ایی که باید قبل از هر چیز به آن اشاره کنیم این است که برای چاپ افست حتما باید از سیستم CMYK استفاده شود (نکته ایی که همه به آن آگاهی دارند لزوم کالیبره بودن مانیتور و مدیریت رنگ است).

چاپ افست نوعی از چاپ که نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه (سیلندر) گردان برمی گرداند و سپس آن را با فشار استوانه دیگر روی کاغذ چاپ می‌کنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه‌است . در چاپ افست نخست آن چه را که باید چاپ شود بر روی صفحه‌ای فلزی به نام زینک منتقل می‌کنند (تهیه فیلم و زینک و یا پلیت توسط لیتوگرافی انجام می شود)، سپس این صفحه را با مواد شیمیایی طوری حساس می‌کنند که فقط نوشته‌ها و تصاویر آن، مرکب چاپ را به خود می‌گیرد. زینک را به دور نخستین استوانه می‌پیچند؛ طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمی گردد. کاغذ سفید که متوالیا به دور استوانه سوم می‌پیچد مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم بر می‌گیرد. سرعت کار ماشین‌های چاپ افست بیش از چاپ مسطح (حروفی) می‌باشد. از بزرگترین تولیدکنندگان ماشینهای چاپ افست درجهان کمپانی هایدلبرگ آلمان است. یکی از رایجترین روش های چاپ کتاب و چاپ مجله نیز همین چاپ افست می باشد که در خصوص صفحات داخلی به صورت چاپ تک رنگ و جلد و برگ های اول به صورت دو رنگ و یا چهار رنگ استفاده می شود.


چاپ افست مبتنی بر چاپ چهار رنگ است اما می توانیم کارهایی با یک رنگ تا حتی 10 رنگ مختلف چاپ کنیم. که البته چاپ بیشتر از 4 رنگ تخصص و اطلاعات خاص خودش را می طلبد. ماشینهای چاپ افست یا تک رنگ هستند یا دو رنگ و یا چهار رنگ و البته دستگاههایی وجوددارند که چاپ بیشتر از چهاررنگ را انجام میدهند.

در ماشینهای چاپ افست برای هر رنگ یک ستون چاپ وجود دارد که متشکل از سیلندر بستن زینک و غلطک های رنگ است.

در دستگاههای تک رنگ هر رنگ بطور مجزا چاپ می شود و مثلا یک کار چهاررنگ باید چهار بار از ماشین عبور کند و هر بار رنگها تنظیم شوند . و به همین دلیل در کارهای چهار رنگ بهتر از است از این نوع ماشینها استفاده نشود چون به تجربه ثابت شده است که در صورت چاپ چهاررنگ با دستگاه تک رنگ نتیجه به هیچ وجه قبل قبول نخواهد بود

ابعاد ماشینهای چاپ

ماشنهای چاپ افست از ابعاد 25×35 تا 100×140 وجود دارند و به علت وجود دستگاههای با ابعاد مختلف باید دقیقا محاسبه شود که چاپ کار با کدام یک از این دستگاهها به صرفه تر است چون در تیراژ های بالا استفاده از دستگاه مناسب از نظر اقتصادی تفاوت زیادی در کل هزینه ها ایجاد می کند.
مثلا کاری با ابعاد 25×35 و تیراژ 10000 را می توانیم هم با دستگاه 50 ×70 و دو دور چاپ کنیم و هم با دستگاه 100×70 و یک دور . که چاپ با 100×70 به صرفه تر است. البته باید هزینه فیلم و زینک را هم در نظر گرفت. و ممکن است در کارهای با تیراژ متوسط با احتساب هزینه فیلم و زینک تفاوتی در استفاده از دستگاههای مختلف از نظر هزینه ایجاد نشود.
اما در مورد ابعاد ماشینهای چاپ و هزینه متوسط چاپ با هر کدام.
کوچکترین دستگاه چاپ که قدیمی تر هم هست و در ضمن فقط نوع تک رنگ آن وجود دارد(یا حداقل من فقط تک رنگ آنرا دیده ام ) ماشن نیم ورقی (35×25) است . که معمولا برای کارهای با ابعاد کوچک و نهایت دورنگ مثل سربرگ و تراکت قابل استفاده است. در این ماشین از کاغذ A4 هم می توانیم استفاده کنیم.
هزینه هر دور چاپ نیم ورقی تک رنگ 7500 تا 8500 است.( هر دور چاپ 5000 تیراژ است)
بعد از آن ماشین یک ورقی است که ابعاد 35×50 را چاپ می کند و به آن GTO می گویند . دستگاههای نسبتا قدیمی تر و اغلب تک رنگ هستند.اما دستگاههای GTO چهاررنگ هم وجود دارند که بسیار دقیق هستند و کیفیت چاپ خوبی دارند.
هزینه هر دور چاپ یک ورقی تک رنگ 12500 تا 15000 تومان است . مثلا هزینه یک دور کار چهاررنگ 50000تا 60000 تومان است.
دستگاه بعدی دوورقی که ابعاد 50×70 را چاپ می کند و پر کاربرد ترین دستگاه چاپ افست است.
هزینه هر دور چاپ تک رنگ دو ورقی 15000 تا 17000 تومان است.
بعد از آن ماشین چهارونیم ورقی است که ابعاد 70×100 را چاپ می کند و معمولا کارهاری تیراژ بالا یا بزرگ را با این دستگاهها چاپ می کنند .
هزینه هر دور چاپ چهارو نیم ورقی تک رنگ 40000است.
در نهایت دستگاههای هم هستد که چاپ 140×100 را انجام میدهند که معمولا برای چاپهای خاص مثل نقشه و یا کارهایی با تیراژ خیلی زیاد با این ماشن چاپ می شوند و در ایران فقط چند چاپخانه این ماشین را دارند.
این دستگاههایی که اشاره شد دستگاههای معمولی چاپ هستند و به ماشینهای مخصوص چاپ روزنامه که بسیار بزرگ و گران هستند اشاره نکردیم . توضیح اینکه دستگاه های چاپ روزنامه اگرچه از نظر کلیت با ماشنهای چاپ تفاوتی ندارند اما امکاناتی دارند که بسیار اختصاصی و منحصر به فرد هستد مثل تغذیه از رول یه جای شیت و انجام مراحل صحافی در داخل خود ماشین . ضمن اینکه سرعت بالایی هم دارند طوری که مثلا ماشین موجود در چاپخانه افست که چندین روزنامه را چاپ می کند (مثل همشهری. ایران. شرق و جوان ) که در مجموع با محاسبه تعداد صفحلات تیراژ چند میلیونی دارند . در کمتر از یک شبانه روز این تیراژ را چاپ می کند.
معمولا چاپ با دستگاههای چار رنگ کیفیت بهتری دارندو رنگها بسیار نزدیک به رنگهای مدنظر ما در می آیند و اکثر طراحان علاقه به چاپ با ماشین چهاررنگ دارند .
وقتی یک کار چهاررنگ به لیتوگرافی میدهیم در نهایت چهار زینک با ابعاد سطح چاپ به ما داده می شود.که در چاپخانه این چهار زینک به ترتیبی که مشخص است به دستگاه بسته می شوند و چاپچی وظیفه تنظیم کردن زینک ها را بوسیله رجیسترها ی روی زینک را به عهده دارد.
توضیح اینکه رجیستر علامت یاست که در کنار قسمتی که چاپ میشود روی زینک ها قرار دارد. علامت رجیستر که معمولا به شکل دایره ایی با دو خط عمود به هم در وسط آن استشامل هر چهار رنگ است و اینکه چهار رنگ مورد نظر در این علامت هنگام چاپ روی هم بخورد نشان دنده این است که کار بدون اشکال چاپ خواهد شد. حتما کارهای چاپ را دیده اید که رنگها روی هم نخورده اند و لبه ای کار و یا روی سفیدی ها مقدار ی از یک رنگ دیگر قرار دارد.دلیل این مشکل عدم تنظیم درست رجستر است.

چاپ ديجيتال

دستگاه های چاپ دیجیتال که امروزه در صنعت چاپ تحول بزرگی بشمار می آیند می توانند تعداد کم و یا زیاد سفارشات چاپی را با سرعت بسیار بالا و در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت چاپ نمایند از جمله خدمات چاپ دیجیتال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

»
کارت ویزیت گلاسه فوری
»
کارت ویزیت کتان فوری
»
کارت ویزیت لمینیت براق فوری
»
کارت ویزیت لمینیت مات فوری
»
کاتالوگ فوری
»
انواع کارتهای تبریک، دعوت و ... فوری
»
پوستر فوری
»
چاپ بر روی کاغذ تحریر و گلاسه تا ضخامت ۳۰۰ گرم.

 

چاپ CD و DVD


خدمات چاپ انواع CD و DVD با بالاترین کیفیت در کمترین زمان،‌ این خدمات شامل چاپ بر روی انواع CD و DVD رایت اطلاعات داخل آنها و همچنین UV بر روی آنها می باشد.
در صورت نیاز امکان چاپ و یا ساخت انواع پکهای CD نیز وجود دارد.

 

  چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک یا اسکرین یکی از متنوع ترین روش های چاپی است . از این روش برای چاپ بر روی قطعات و اشیای کوچک و با شمارگان کم گرفته تا چاپ به روی سطح بسیار بزرگ صنعتی (مثلاً ۳×۶ متر) و با شمارگان بالا استفاده می گردد. روی انواع پارچه ، کاغذ ، سرامیک ، لیوان اسباب بازی و را می توان با این روش چاپ کرد .
فرم چاپ سیلک نوری است و مرکب از داخل سوراخ های باز آن به روی سطح چاپی فشار داده می شود در نقاطی که نمی بایست چیزی چاپ شود منفذهای توری بسته است و مرکب از آن ها عبور نمی کند.

 - تعریف :
چاپ سیلک یک روش چاپی است که در آن ، مرکب از منافذ روی فرم ،‌ به روی سطح چاپی نفوذ کند. به عبارت دیگر ، سطح چاپی فرم دارای منافذی است که اجازه می دهد مرکب از داخل آن ها عبور کند. این ویژگی باعث می شود که فرم های چاپ سیلک مانند استنسیل عمل کنند .
 

  چاپ سیلک یکی از عمده روش هایی است که از آن در صنعت نساجی ، برای چاپ طرح های مختلف به روی پارچه استفاده می شود

  - فرم های چاپ سیلک :
فرم چاپ سیلک دارای یک توری می باشد که به روش های مختلف اطلاعات به روی آن ثبت و آماده ی چاپ می شود. جنس توری معمولاً از جنس الیاف طبیعی ابریشم ، پلاستیک و یا فلز است . نام این روش چاپی به خاطر استفاده از الیاف طبیعی ابریشمی برای تولید فرم می باشد . سیلک در زبان انگلیسی به معنی ابریشم است.

قاب فرم باعث می شود که توری کاملاً مسطح باشد و در تمامی نقاط با سطح چاپی تماس پیدا بکند. البته روش های مختلف دیگر چاپ سیلک نیز وجود دارد که برای چاپ ، فرم به دور سیلندر بسته می شود و فرم دیگر مسطح نیست.
 
شکل زیر قرار دادن فوم روی سیلندر نشان میدهد.

یکی از امتیازات چاپ سیلک در استفاده از توری برای انتقال مرکب به روی سطح مورد نظر ، ضخامت مرکبی است که به این طریق به روی سطح چاپی انتقال پیدا می کند. میزان ضخامت مرکب در این روش حدود ۲۰ برابر روش های دیگر چاپی است (حدود ۲ صدم تا یک دهم میلی متر)

- روش های مختلف چاپ سیلک :
چاپ سیلک با روش های :
الف : تخت روی تخت
ب : تخت روی سیلندر
پ : سیلندر روی سیلندر

 انتخاب از روش های مختلف معمولاً نسبت به شمارگان کار و مسائل اقتصادی صورت می گیرد. هزینه ی تولید فرم چاپی و تجهیزات مورد نیاز برای چاپ ، عوامل موثری در انتخاب روش چاپی می باشد.
با ریختن مقداری مرکب به روی فرم و قرار دادن فرم روی سطح چاپی ،‌مرکب با تیغه ای نرم به روی سطح فُرم کشیده می شود. این عمل باعث می گردد مرکب از منافذ باز فرم به روی سطح چاپی فشار داده شود و در نتیجه اطلاعات مورد نظر چاپ گردد.

  از چاپ سیلک برای چاپ به روی سطح اشیای غیر مسطح نیز استفاده می گردد.

 - کیفیت چاپ سیلک :
همان طور که اشاره شد ، یکی از امتیازات چاپ سیلک امکان چاپ به روی مواد مختلف ، و برای مثال چاپ روی فیلم های پلاستیکی و یا آلومینیومی می باشد .هم چنین ضخامت نسبتاً زیاد مرکب در این روش باعث می گردد که سطح چاپی پوشش مناسب را پیدا بکند. امتیاز دیگر ، قابلیت استفاده از مرکب های حسّاس به نور ماورای بنفش برای خشک شدن در چاپ می باشد. بنابراین از این جهت هم ، چاپ سیلک بسیار مناسب برای انتقال اطلاعات به صورت بزرگ نمایی شده نشان می دهد البته این کیفیت چاپی می بایست در کنار امتیازاتی که به بخشی از آن اشاره شد سنجیده شود.

 


  • اتومبیل زندگی
  • قالب بلاگفا
  • ❤چاپ❤ - سيستم هاي چاپ